Fakültemiz Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü tarafından, Kırşehir’in Gölhisar mahallesindeki Muzaffer Mermer ilk ve orta okulunda öğrenim görmekte olan öğrenciler ile çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla tasarlanan Topluma Hizmet Uygulaması projesi kapsamında ekolojik ayak izi hesaplama, yüz boyama ve fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte öğrenciler ile birlikte doğanın, yaşamın ve ağaçların önemini ortaya koyan şiirler okundu, şarkılar söylendi.

Fakültemiz Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü öğrencilerinden  Mehmet ARSLAN, Davut DOĞAN, Aslı ÇAKMAK, Semih ÇİFTÇİ, Didem MAMAN, Onur KAYA, İbrahim Halil ÇAVDAR, Büşra KEÇELİ, Ayşe Nur EVCAN, Yaşar YILMAZ ve Umut KIZILTEPE’ nin sorumlu oldukları Topluma Hizmet Uygulaması dersi kapsamında çevre bilincinin oluşmasına ve gelişmesine yardımcı olacağı düşünülen etkinliğe; dersin öğretim elemanı Dr. Nazire Burçin HAMUTOĞLU, Muzaffer Mermer İlkokulu Müdürü Hayrettin İNAN ve pek çok öğretmen ile öğrenciler katıldı. Etkinlik kapsamında Okul Müdürü Hayrettin İNAN “Bugün okulumuzda Topluma Hizmet projesi kapsamında fidan dikimi ve ekolojik ayak izi hesaplama etkinliği düzenlenmektedir. Bu tür etkinliklerle sağlıklı çevrenin sürdürülebilir olması için farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu etkinlik ile çocuklarda çevre bilinci oluşturmayı amaçlıyor ve çevreye duyarlı bireyler olarak yetişmesini önemsiyoruz” şeklinde konuştu. Ayrıca İNAN etkinliğin tasarlanmasında öğrencilere yol gösteren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğretim elemanlarından Dr. Nazire Burçin HAMUTOĞLU’ na, Kırşehir Belediyesi Hayır Evi Müdürü Hikmet KILIÇ’a, etkinliğin düzenlenmesinde sorumluluk alan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü öğrencileri ile katkı sağlayan Muzaffer Mermer Okulu yetkililerine, öğretmenlerine, çalışanlarına ve öğrencilerine teşekkür etti.  

           Sakarya İli TEMA Vakfı İl Temsilcisi Eski Yardımcısı olan Dr. Nazire Burçin HAMUTOĞLU, toplumsal sorumluluk projelerinin öğrencilerin sosyal girişimcilik becerilerini desteklediğini belirterek; bu tarz etkinliklerin yöneticiler tarafından daha fazla desteklenmesi ihtiyacına değindi. Dünyada 2019 yılı üniversiteler arası sıralamada birinci sırada yer alan “Massachusetts Institute of Technology (MIT)” üniversitesinden mezun olma koşulunun en az bir topluma hizmet ve/veya sosyal sorumluluk projesinde yer almak olduğunu hatırlatan HAMUTOĞLU, üniversitelerde sadece öğretim odaklı faaliyetlerden ziyade; toplumsal, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere de odaklanılması gerektiğinin altını önemle çizerek bu etkinliklerin öğrencilerin psiko-sosyal ve fiziksel gelişimlerine destek olduğunu da vurguladı. Son olarak, uzun süre hafızalarda yer edecek “Doğayı Bırakma Doğaya İz Bırak” etkinliği kapsamında dikilen fidanlara şehitlerimizin ismi verildi.